همایش تکام

همایش تکام

نویسنده
تاریخ انتشار 1402/08/30 12:35:04
آخرین اصلاح 1402/08/30 14:56:32
کلمات کلیدی
همایش تکام -علم گستران -توسعه روستاها

همایش توامند سازی و کار آفرینی مردم پایه(تکام) با هدف توسعه همه جانبه روستاها در قالب کار جهادی روز دوشنبه در مرکز همایش های وزارت کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، در این همایش یک روزه، علاوه بر کارشناسان و صاحب نظران، استانداران، دهیاران و صدها کارآفرین روستایی از سراسر کشور حضور یافتند و در کنار این رویداد، نمایشگاه محصولات کشاورزی و نیز صنایع دستی برپا کردند.

در نشست امروز 10 تن از استانداران، روایت عملکرد استانداری ها را در راستای گفت وگوی راهبردی پیرامون نقشه راه " تعالی حکمرانی روستایی "  برای حاضران در نشست ارائه کردند.

حمید ملانوری معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری و دهیاری های وزارت کشور در افتتاحیه این رویداد با اشاره به تفاوت دولت مردمی ایران قوی در امر روستاها گفت: نگاه باورمندانه به روستا به عنوان حلقه های مولد و زنجیره های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی و اولویت دهی واقعی به بازیابی هویت روستایی از جمله نقاط تمایز و تفاوت نگاه به موضوع روستاها در دولت سیزدهم است.

وی با اشاره به شاخص های روستایی گفت : این اطلاعات به همراه نگاه کارشناسی منجر به نسخه سند تحول آفرین حوزه روستا به نام تکام شد. 

وی با اشاره به اینکه هدف این سند ارتقا بخشی سطح کمی و کیفی زندگی روستایی ، اشتغال آفرینی و مهاجرت معکوس به روستاها است بر این نکته تاکید کرد که روستاها به به عنوان خواستگاه مستعد برای حل مبنایی بسیاری از مشکلات کلان در حوزه های مختلف از جمله اشتغال تمرکز جمعیت آمایش سرزمینی و امنیت غذایی در نظر گرفته شده است.

ملانوری افزود: روستاییان، محور پیشرفت و نقطه ثقل عملیاتی محورهای شانزده گانه این سند قلمداد می شوند و دهیاران با 48 وظیفه ابلاغ شده، محور اصلی اجرایی این سند هستند.

وی با اشاره به وجود 25 درصد جمعیت کشور در روستاها افزود: نظامندی ساختارهای حکمرانی و ایجاد تشخص برای دهیاران به عنوان نوک پیکان خدمت رسانی در کشور و تعامل سازنده دهیاران با مردم و مسئولین از الزامات اجرای طرح تکام است و تحقق اجرای طرح تکام که متکی بر تجربه های علمی و عملی است نقطه ای درخشان در کارنامه دولت مردم خواهد بود.

مجید بکایی فرمانده قرارگاه جهادی وزارت کشور نیز در این رویداد با ارائه ای از وضعیت توسعه روستایی و تاکید بر ضرورت تقویت روستاها، به مقایسه توانمندسازی روستانشینان در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت رسیدگی به روستاها و تقویت روستانشینان و اقتصاد روستایی است.

 در راستای اجرای طرح تکام، هدف شرکت در این همایش، ارائه توانمندی های شرکت علم گستران کارگزار صندوق مشترک استانها در راستای تولید هدفمند،کار آفرینی مداوم،اشتغال پایدار،رشد بهره وری،استفاده مطلوب از امکانات و منابع انسجام و تکمیل حلقه های ارزش زنجیره تولید میباشد.

 

لطفا منتظر بمانید